Wzrost PKB w 2018 roku dzięki konsumpcji i inwestycjom

Wzrost PKB w 2018 roku dzięki konsumpcji i inwestycjom
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

GUS podał w czwartek, że Produkt Krajowy Brutto wzrósł w 2018 roku o 5,1 proc., po wzroście o 4,8 proc. w 2017 roku. Zdaniem minister przedsiębiorczości Jadwigi Emilewicz, główną siłą napędową naszej gospodarki pozostała konsumpcja prywatna. - Wzrost PKB w 2018 roku jest też konsekwencją wyższego tempa wzrostu inwestycji - zauważył ekonomista Pekao Adam Antoniak.

  • Należy zaznaczyć, że solidne fundamenty polskiej gospodarki okazały się odporne w obliczu pogarszającej się sytuacji w naszym najbliższym otoczeniu - stwierdziła minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz.
  • Przyspieszenie tempa wzrostu gospodarczego w 2018 roku było konsekwencją wyższego niż w 2017 roku tempa wzrostu inwestycji przy wciąż solidnym tempie wzrostu konsumpcji prywatnej - uważa ekonomista Pekao Adam Antoniak.
  • Słabsze perspektywy dla wzrostu w otoczeniu zewnętrznym polskiej gospodarki, w sytuacji dużej niepewności (m.in. Brexit) wskazują, że tak wysokie - wyraźnie wyższe od potencjału - tempo wzrostu będzie trudne do utrzymania - ocenia minister finansów Teresa Czerwińska.

"Polska gospodarka wciąż w czołówce. Po bardzo dobrym 2017 r., 2018 jest jeszcze lepszy. Według wstępnych szacunków GUS, wzrost gospodarczy wyniósł 5,1 proc. (po trzech kwartałach to 5,2 proc.). To jeden z najlepszych wyników w Europie" - poinformowała minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz.

"Należy zaznaczyć, że solidne fundamenty polskiej gospodarki okazały się odporne w obliczu pogarszającej się sytuacji w naszym najbliższym otoczeniu, tj. większego od oczekiwanego spowolnienia gospodarczego w strefie euro, w szczególności w Niemczech czy narastającej niepewności związanej ze sposobem w jaki Wielka Brytania opuści Unię Europejską" - dodała.

- Słabsze perspektywy dla wzrostu w otoczeniu zewnętrznym polskiej gospodarki, w sytuacji dużej niepewności (m.in. Brexit) wskazują, że tak wysokie - wyraźnie wyższe od potencjału - tempo wzrostu będzie trudne do utrzymania w br. i należy się liczyć z jego spowolnieniem - zauważyła na Twitterze minister finansów Teresa Czerwińska.


Konsumpcja prywatna pomogła

Zdaniem minister główną siłą napędową naszej gospodarki pozostała konsumpcja prywatna, która w całym 2018 r. wzrosła o 4,5 proc. (r/r). Dobra sytuacja gospodarstw domowych wspierana jest również przez: wzrost wysokości przeciętnych wynagrodzeń (w 2018 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 7,1 proc.); niską stopę bezrobocia (w XII 2018 r. stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,8 proc.); relatywnie niską inflację (w 2018 r. wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wyniósł 1,6 proc.),co zwiększa ich siłę nabywczą.

Emilewicz uważa, że w 2018 r. wyraźnie widoczny był także oczekiwany wzrost inwestycji prywatnych i publicznych (nakłady brutto na środki trwałe wzrosły o 7,3 proc.), co świadczy m.in. o zwiększonej aktywności przedsiębiorstw w tej sferze.

Według minister oznacza to, że polska gospodarka weszła w 2019 rok w bardzo dobrej kondycji.

Jeśli chodzi o prognozy na ten rok, oczywiście chciałabym, aby udało nam się powtórzyć wynik z 2018 r. I wierzę w siłę polskich przedsiębiorców. Jednak realnie patrząc - zgodnie z cyklem koniunkturalnym i w ślad za globalnym spowolnieniem, oczekujemy, że w bieżącym roku nasza gospodarka będzie łagodnie wyhamowywać - do wzrostu o ok. 4 proc. co wciąż jest bardzo solidnym wzrostem (wg ustawy budżetowej 3,8 proc.) - powiedziała.

Wzrost również dzięki inwestycjom

"Przyspieszenie tempa wzrostu gospodarczego w 2018 roku było konsekwencją wyższego niż w 2017 roku tempa wzrostu inwestycji przy wciąż solidnym tempie wzrostu konsumpcji prywatnej" - podał Antoniak.

Jego zdaniem "w dalszym ciągu istotną rolę w kształtowaniu się inwestycji odgrywały inwestycje publiczne, przy wciąż rozczarowujących nakładach małych przedsiębiorstw".

"W 2019 r. oczekujemy spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego w okolice 3,5 proc., przy mniej korzystnej niż w 2018 r. koniunkturze na rynkach zagranicznych i normalizacji tempa wzrostu konsumpcji z bardzo wysokich poziomów obserwowanych w latach 2017-2018" - zauważył Antoniak.

Jak dodał, "w oparciu o dane za cały 2018 r. szacujemy tempo wzrostu gospodarczego w 4 kwartale 2018 roku na ok. 4,8 proc. r/r, zakładając, że dane za poprzednie kwartały nie uległy rewizji".


×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wzrost PKB w 2018 roku dzięki konsumpcji i inwestycjom

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!