Za wcześnie na ogłaszanie śmierci Partnerstwa Wschodniego

Za wcześnie na ogłaszanie śmierci Partnerstwa Wschodniego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Choć Partnerstwo Wschodnie przeżywa trudności - nie umiera. Świadczą o tym działania na poziomie samorządowym, a także postawa krajów członkowskich UE.

Podczas gdy Andrew Wilson, jeden z ważniejszych analityków UE ds. polityki wschodniej ogłasza śmierć Partnerstwa Wschodniego w obliczu obecnej sytuacji politycznej na Wschodzie, inni dostrzegają w niej szansę na drugi oddech dla tego programu.

- Partnerstwo Wschodnie nie tylko nie umarło, mam wrażenie, że ono się czuje zdecydowanie lepiej niż wtedy, kiedy walczyliśmy o umowy stowarzyszeniowe - stwierdza Jerzy Marek Nowakowski, ambasador nadzwyczajny i pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Łotewskiej.

- Właśnie teraz jest szansa na tworzenie inicjatyw europejskich i w dużym stopniu najwygodniej jest to robić przez samorządy - podkreśla.

Przykładem świetnej współpracy samorządowej są wspólne działania Sokołowa Podlaskiego i niedużego miasteczka na Łotwie.

- Połowa spraw polskich, łącznie z finansowaniem nauczyciela polskiego, jest załatwiana przez samorządowców. I takich sytuacji są setki - wskazuje Nowakowski.

Jego zdaniem kontakty samorządowe powinny być uzupełniane o fora gospodarcze, wymianę doświadczeń na poziomie małych i średnich przedsiębiorstw. Relacje te powinny niejako naturalnie przeradzać się w budowanie pomostów - i samorządowych, i ekonomicznych.

- W 2013 r. postanowiliśmy oprzeć naszą promocję zagraniczną na partnerstwie ze Wschodem. Mamy podpisane umowy ze wszystkimi państwami Partnerstwa Wschodniego. Udało nam się również je odwiedzić. Wraz z tym pojawiły się też spotkania, rewizyty, ale co ważne, we wrześniu ubiegłego roku odbył się także Kongres Partnerstwa Wschodniego - mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

W ostatnich latach również 17 powiatów Polski nawiązało współpracę z Mołdawią, która otworzyła swoje konsulaty honorowe w naszym kraju, także w Białymstoku.

- Czego potrzebujemy? Wsparcia i doświadczenia. Jestem wdzięczny naszym partnerom z Polski, że możemy korzystać z ich pomocy. Kilka miesięcy temu Krzysztof Nosal, starosta kaliski, zaprosił 52 radnych z Mołdawii do Kalisza, żeby w tydzień pokazać im, jak działa samorząd na poziomie gminy i powiatu. Jak zmieniał się przez ostatnie 10 lat w UE. Była to fantastyczna inicjatywa - podkreśla Iurie Bodrug, ambasador nadzwyczajny i pełnomocny Republiki Mołdawii w Polsce.

Jak zwracają uwagę eksperci, wycofywanie się z kontaktów samorządowych w obliczu zmieniających się realiów politycznych byłoby dużym błędem.

- W tej chwili, bądź lada moment, w Mołdawii, Gruzji i na Ukrainie przeprowadzana będzie reforma samorządowa. Jest to długi i żmudny proces i powinniśmy wesprzeć te trzy kraje w tej legislacji - mówi Adriana Skorupska, analityk programu ds. Europy Wschodniej i Południowo-Wschodniej z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. - Ogromną rolę mają tutaj do odegrania polscy eksperci, ale też praktycy, czyli samorządowcy. Powinny pojawić się również programy wsparcia finansowego dla współpracy samorządowej - dodaje.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Za wcześnie na ogłaszanie śmierci Partnerstwa Wschodniego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!