XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Zakończyła się pikieta stoczniowców w okolicy mieszkania premiera

Zakończyła się pikieta stoczniowców w okolicy mieszkania premiera
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

"Pan premier stchórzył i problemów nie rozwiązał. Oddał mecz walkowerem" - powiedział PAP podsumowując pikietę jej główny organizator, wiceprzewodniczący komisji zakładowej Solidarności w Stoczni Gdańsk Karol Guzikiewicz.

Dodał, że związkowcy ze stoczni nadal będą próbowali spotkać się z premierem.

Przed godz. 19, kiedy to zaplanowano zakończenie protestu, stoczniowcy zaczęli sprzątać i zwijać namioty. Tuż po godz. 19 opuścili teren pikiety.

Jeszcze przed końcem protestu związkowcy chcieli zostawić BOR-owcom lub policjantom prezenty dla premiera: piłkę nożną podpisaną przez uczestników protestu oraz chleb przywieziony im przez rolników spod Sztumu. Jednak funkcjonariusze nie odpowiedzieli na prośbę stoczniowców o przekazanie podarunków.

Oprócz stoczniowców w pikiecie brała także udział delegacja Solidarności Zakładów Cegielskiego w Poznaniu. W sobotę wieczorem do protestujących dołączyło też kilkanaście osób z okolic Lęborka, które sprzeciwiają się zaproponowanemu przez służby państwowe przebiegowi trasy nr 6 łączącej Szczecin z Gdańskiem.

W niedzielę związkowców odwiedzili też działacze rolniczej Solidarności z okolic Sztumu oraz przedstawiciele Solidarności z portu w Gdyni i gdyńskiej stoczni.

Przez cały czas trwania pikiety wejścia do kamienicy szefa rządu pilnowała policja i BOR. Jak poinformowała PAP Monika Aleksandrowicz z sopockiej policji, protest przebiegł spokojnie. "Nie mieliśmy żądnych zgłoszeń o zakłócaniu spokoju czy ciszy nocnej" - dodała.

Manifestacja nieopodal domu premiera trwała od piątkowego popołudnia. Na trawniku oddalonym o ok. 200 metrów od mieszkania szefa rządu związkowcy rozbili 10 namiotów. Dyżurowali w nich zmieniając się co kilkanaście godzin.

Manifestacja Solidarności miał związek z planowanymi zwolnieniami w Stoczni Gdańsk. Z zakładu, który od stycznia 2008 r. jest własnością ukraińskiej spółka ISD Polska, w ramach restrukturyzacji ma odejść ok. 300 osób. Ludzie ci mają otrzymać - zgodnie z ustawą o zwolnieniach grupowych - odprawy w wysokości trzech, dwóch lub jednej pensji (w zależności od stażu pracy). Związek chce, by pracownicy dostali taką samą pomoc jak stoczniowcy w Gdyni i w Szczecinie w ramach specustawy stoczniowej: odszkodowania od 20 do 60 tys. zł, ofertę szkoleń zawodowych oraz zasiłek na czas przekwalifikowania się i poszukiwania pracy.

Protestujący chcieli też rozmawiać z premierem na temat raportu NIK z kontroli restrukturyzacji i prywatyzacji sektora przemysłu stoczniowego w latach 2005 - 2007. Zdaniem stoczniowców, z raportu wynika, że Komisja Europejska otrzymała z Polski zawyżone dane dotyczące pomocy publicznej udzielonej gdańskiej stoczni
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zakończyła się pikieta stoczniowców w okolicy mieszkania premiera

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!