Zamówienia publiczne zyskują na wartości, zwłaszcza w budownictwie

Zamówienia publiczne zyskują na wartości, zwłaszcza w budownictwie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W 2017 r. udzielono ponad 139 tys. zamówień publicznych, to przeszło 10 tys. więcej niż ro wcześniej; wzrosła także wartość udzielonych zamówień - poinformował na posiedzeniu sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju p.o. szefa Urzędu Zamówień Publicznych Hubert Nowak.

  • Wyraźnie wzrósł udział zamówień budowlanych w ogólnej kwocie zamówień publicznych.
  • Wydłużyły się tez średnie czasy postępowań w zamówieniach publicznych.
  • Zmalała liczba przetargów, w których jedynym kryterium jest najniższa cena.

Hubert Nowak przedstawiał posłom sprawozdanie Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych o funkcjonowaniu systemu zamówień publicznych w 2017 r. Według dokumentu, w roku 2017 udzielono ponad 139 tys. zamówień wobec 129 tys. w 2016 r. Wzrosły także kwoty: w 2016 r. udzielono zamówień na 107 mld zł., a w 2017 na 163 mld zł.

W porównaniu do poprzedniego roku nie nastąpiły natomiast większe zmiany, jeśli chodzi o tryby, w jakich udzielano zamówień. Najczęściej stosowanym trybem jest - jak mówił Nowak - "najbardziej konkurencyjny" tryb przetargu nieograniczonego. Zastosowano go w 86 proc. przypadków. Drugim najczęściej stosowanym trybem udzielania zamówień było zamówienie z wolnej ręki, które wykorzystano w ponad 9,5 proc. zamówień. Trzeci był tryb zapytania o cenę, zastosowany w około 3 proc. zamówień.

Jeśli chodzi o wartościowy udział zamówień w poszczególnych trybach, to - według Nowaka - poprzez przetarg nieograniczony rozstrzygnięto 77 proc. wszystkich zamówień udzielonych w 2017 r. Drugim wartościowo najczęściej stosowanym trybem był przetarg ograniczony, w którym zalokowano ponad 12 proc. całego rynku. Trzecim trybem był tryb zamówienia z wolnej ręki, który odpowiadał za alokację środków na blisko 10 proc. poziomie.

Według sprawozdania, w stosunku do lat poprzednich w zeszłym roku nastąpiła zmiana, jeśli chodzi o rodzaj udzielanych zamówień: w 2017 r. 44 proc. ogólnej kwoty zamówień publicznych wydatkowano na roboty budowlane, na dostawy przeznaczono 31 proc., a usługi 25 proc. wartości udzielonych zamówień publicznych, podczas gdy w latach poprzednich struktura wydatków na roboty budowlane, dostawy i usługi była mniej więcej rozłożona równomiernie po około 30-33 proc. "Możemy tu zaobserwować dynamiczną zmianę" - podkreślił Nowak.

Jak mówił, średni czas trwania postępowania - który określił jako "bolączkę w wypadku zamówień" - wyniósł w 2017 r. w wypadku zamówień mniejszych, poniżej progów unijnych 38 dni, a w 2016 r. - 36 dni. W wypadku zamówień najdroższych, powyżej progów unijnych, średni czas prowadzenia postępowania w 2017 r. wynosił 93 dni, a w 2016 r. - 81 dni.

P.o. prezesa UZP poinformował także posłów o spadku średniej liczby ofert składanych w 2017 r.: było to 2,38 na postępowanie, wobec 2,87 na postępowanie w roku poprzednim. "Ten spadek notujemy też w przypadku robót budowlanych" - dodał.

Jak zauważył, maleje za to liczba przetargów, w których stosowane jest kryterium najniższej ceny jako jedyne kryterium: w przetargach powyżej progów unijnych było to 22 proc., a w pozostałych tylko w 10 proc. przypadków. "Ten odsetek się z roku na rok zmniejsza" - podkreślił Nowak.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zamówienia publiczne zyskują na wartości, zwłaszcza w budownictwie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!