XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

ZBP: rośnie wskaźnik koniunktury bankowej Pengab

ZBP: rośnie wskaźnik koniunktury bankowej Pengab
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Związek Banków Polskich oraz Kantar TNS poinformowały, że wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł w listopadzie  w stosunku do październikowego pomiaru o 2,9 pkt do 28,9 pkt.

- Po październikowym spadku, w listopadzie główny indeks koniunktury bankowej zanotował wzrost o 2,9 pkt. osiągając poziom 28,9 pkt. To najwyższa wartość wskaźnika od lipca tego roku, natomiast w odniesieniu rocznym indeks Pengab zanotował wzrost o 1,6 pkt - powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz z ZBP.

Jak podkreślił, na uwagę zasługują wybrane wskaźniki szczegółowe, w tym istotne wzrosty związane z rynkiem depozytów: wśród klientów indywidualnych wskaźnik depozytów terminowych wzrósł o 22 pkt, a wśród przedsiębiorstw wskaźnik depozytów bieżących o 28 pkt.

- Niepokoić może spory spadek w obszarze kredytów, jak również prognozy dotyczące sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, kraju i gospodarstw domowych. W stosunku rocznym wszystkie trzy wskaźniki spadły odpowiednio o 14, 22 i 15 pkt - napisano.

W komunikacie przekazano, że indeks ocen miesiąc do miesiąca wzrósł o 5,2 pkt, indeks prognoz jest wyższy miesiąc do miesiąca o 0,5 pkt.

Odmienne tendencje odnotowano na rynku depozytów przedsiębiorstw, gdzie nastąpiło duże ożywienie, a także depozytów terminowych osób indywidualnych. 

Wskaźnik prognoz w przypadku kredytów gospodarstw domowych wyniósł w listopadzie 48 pkt, czyli spadł w porównaniu z poprzednim miesiącem o 4 pkt, a wskaźnik oceny dla tego segmentu wyniósł 18 pkt, czyli spadł o 6 pkt.

Wskaźnik prognoz dla kredytów podmiotów gospodarczych w listopadzie wyniósł 20 pkt., czyli był niższy w stosunku do poprzedniego miesiąca o 8 pkt. Wskaźnik ocen nie zmienił się w porównaniu z poprzednim miesiącem i wyniósł 9 pkt.

Sześciomiesięczna prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych wyniosła 16 pkt, czyli spadła o 3 pkt miesiąc do miesiąca. Prognoza dla przedsiębiorstw wyniosła 11 pkt, czyli w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 4 pkt. Prognoza ekonomiczna gospodarki i kraju wyniosła 4 pkt, co oznacza 2 pkt spadku wobec poprzedniego miesiąca.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: ZBP: rośnie wskaźnik koniunktury bankowej Pengab

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!