Złoty pozostanie blisko 4,30/ EUR; rynek długu szuka kierunku

Złoty pozostanie blisko 4,30/ EUR; rynek długu szuka kierunku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Złoty pozostanie blisko 4,30 za euro w najbliższych dniach, a wahania nie powinny przekroczyć 2 groszy - oceniają ekonomiści. Dodają, że inwestorzy na rynku długu czekają na wyklarowanie się kierunku, o czym mogą zdecydować ewentualne ustalenia ws. brexitu.

"EUR/PLN w najbliższym czasie pozostanie blisko 4,30, pasmo wahań to plus-minus 2 grosze. Decydować będzie sentyment na światowych rynkach. Na koniec miesiąca złoty może się umocnić" - powiedział Bartosz Sawicki, kierownik departamentu analiz TMS Brokers.

"Wtorkowa sesja jest spokojna. EUR/USD waha się wokół 1,13. Nastroje są dobre, widać to po giełdach, ropa drożeje, jen osłabia się do dolara - bezpieczne przystanie oddają część zysków" - dodał.

RYNEK DŁUGU

"Wiele się nie dzieje, ruchy są niewielkie. Rynek przygotowuje się na to, że aukcji będzie więcej, ale dzisiejsze wypowiedzi premiera nie są zaskoczeniem" - powiedział Mateusz Milewski, diler SPW z mBanku.

"Ważniejszy jest brexit, coraz bliżej do terminu wyjścia, a ciągle nie wiadomo co będzie. Rynek jest ostrożny, inwestorzy nie zajmują zdecydowanych pozycji i czekają aż wyklaruje się jakiś kierunek" - dodał.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował we wtorek, że Ministerstwo Finansów wyemituje "nowy dług" w związku z pakietem fiskalnym. Po tej wypowiedzi rentowność obligacji 2-letnich poszła w górę o 2 pb.

Brytyjska Izba Gmin zagłosowała w poniedziałek za przeprowadzeniem w środę serii orientacyjnych głosowań ws. brexitu, które pozwolą na zbadanie poparcia posłów wobec rządowego porozumienia ws. wyjścia z Unii Europejskiej i modeli relacji ze Wspólnotą, w tym prawdopodobnie także drugiego referendum. Przegłosowanie żadnej z opcji w środowym głosowaniu nie będzie wiążące prawnie dla rządu May, ale będzie stanowić wyraz politycznej woli Izby Gmin.

W piątek Rada Europejska postanowiła, by przesunąć termin wyjścia Wielkiej Brytanii z UE na 22 maja, jeśli brytyjska premier zdoła do 29 marca przekonać parlament do zaaprobowania umowy w sprawie brexitu. Jeśli nie, rząd w Londynie będzie musiał przedstawić do 12 kwietnia alternatywne rozwiązanie ws. brexitu oraz potwierdzić czy zamierza brać udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Na rynkach bazowych osłabienie obligacji. Rentowność niemieckich 10-latek idzie w górę o 1 pb do minus 0,01 proc., a amerykańskich zwyżkuje o 3 pb do 2,45 proc.

  wtorek wtorek poniedziałek
  15.50 10.10 16.40
       
EUR/PLN 4,2918 4,2983 4,2924
USD/PLN 3,7997 3,8010 3,7899
CHF/PLN 3,8200 3,8272 3,8199
EUR/USD 1,1295 1,1308 1,1326
       
PS0421 1,66 1,63 1,63
PS0424 2,19 2,18 2,18
DS1029 2,84 2,83 2,84
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Złoty pozostanie blisko 4,30/ EUR; rynek długu szuka kierunku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!