Zmiany w KRS są zgodne z Konstytucją?

Zmiany w KRS są zgodne z Konstytucją?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Krajowy Rejestr Sądowy (KRS) będzie bardziej wiarygodny. Zwiększy się również bezpieczeństwo obrotu gospodarczego po przed uaktualnienie danych w nim zamieszczanych.



A wszystko dzięki znowelizowanej ustawie o KRS, która weszła w życie z początkiem 2015 roku. Nowela wprowadza m.in. uproszczoną likwidację podmiotów tzw. martwych firm, które są zarejestrowane w KRS, ale nie wykonują warunków rejestrowych, wyjaśnia Aneta Komenda z Ministerstwa Sprawiedliwości. – Jeżeli, w duży uproszczeniu mówiąc, podmiot uchyla się od dopełnienia obowiązków rejestrowych, dodatkowo nie ma on majątku i nie prowadzi działalności, co sąd będzie badał w toku postępowania, to będzie on mógł być wykreślony z rejestru. Chodzi bowiem o to, że w Krajowym Rejestrze Sądowym jest bardzo wiele takich podmiotów. Szacujemy, że to może być około 1/3 firm wpisanych do KRS, które już nie prowadzą działalności i nie mają majątku, natomiast ich wspólnicy nie dopełnili obowiązku wykreślenia ich z rejestru – wyjaśnia.

Skarb Państwa się wzbogaci…

Nowe przepisy wprowadzają także nieodpłatne nabycie przez Skarb Państwa mienie podmiotów martwych i nieprzerejestrowanych. - Podmioty te zgodnie z nowymi przepisami będą miały czas do końca grudnia 2015 roku, żeby jeszcze do Krajowego Rejestru Sądowego się przerejestrować. Jeżeli nie zrobią tego z dniem pierwszego stycznia 2016 roku utracą byt prawny, a majątek tych podmiotów przejdzie na Skarb Państwa. Ustawodawca zabezpieczył interesy wierzycieli i pozwolił, żeby jeszcze w ciągu kolejnego roku mogli zgłaszać swoje roszczenia – wyjaśnia rozmówczyni.

… ale czy zgodnie z prawem?

Zdaniem Łukasza Bernatowicza z BCC przejmowanie majątku tych spółek przez Skarb Państwa może być kontrowersyjnym rozwiązaniem, które może zostać zaskarżone do Trybunały Konstytucyjnego. - Co do intencji zmiany wydają się słuszne. Bo będziemy wykreślać te spółki, które nie działają. Natomiast mechanizm jest o tyle kontrowersyjny, bo jest to forma nacjonalizacji majątku, a to nie jest zgodne z Konstytucją. Powinien on trafiać do jakiegoś depozytu sądowego – uważa specjalista.

Resztę zmian można ocenić pozytywnie.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zmiany w KRS są zgodne z Konstytucją?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!