Samorządowcy Kadencji wybrani. Oto najlepsi z najlepszych

Zmiany w prawie fundacyjnym. Czas na fundacje samorządowe i rodzinne

  • bad
  • Opublikowano: 20 lipca 2018 - 11:55 | Zaktualizowano: 20 lipca 2018 - 11:57
Konieczna jest nowelizacja ustawy o fundacjach - stwierdzają uczestnicy debaty o prawie fundacyjnym, którą zorganizowała Krajowa Izba Gospodarcza. Wśród nowych rozwiązań powinny znaleźć się przepisy umożliwiające tworzenie fundacji przez samorządy, a także ułatwienia w tworzeniu fundacji rodzinnych - uważa jeden z uczestników debaty, Przemysław Litwiniuk, prawnik i przewodniczący sejmiku województwa lubelskiego. Konieczne są również zmiany w ustawie o finansach publicznych.
  • Obowiązujące obecnie prawo o fundacjach wymaga znowelizowania – twierdzą uczestnicy debaty w Krajowej Izbie Gospodarczej.
  • Niezbędne jest skreślenie Art. 45 ustawy o finansach publicznych, który uniemożliwia gminom, powiatom i samorządom tworzenie fundacji samodzielnie bądź z wspólnie z innymi podmiotami.
  • Uczestnicy proponowali wyodrębnienie w prawie kilku rodzajów fundacji m.in. rodzinnych.

 

W opinii Marka Wójcika, pełnomocnika zarządu ZMP ds. legislacyjnych, poszerzenie palety możliwości działań samorządów o zakładanie fundacji, jest kierunkiem oczekiwanym od lat.

- Im więcej mamy narzędzi do realizacji zadań publicznych, tym lepiej. Fundacje samorządowe wpisują się w zasadę pomocniczości. Przyszłością samorządu w Polsce jest zarządzanie usługami przy coraz większym współudziale obywateli, w formule partnerstwa publiczno-społecznego, a fundacje samorządowe byłby w tym pomocne - wyjaśnia Marek Wójcik.

Zdaniem Przemysława Litwiniuka dzięki fundacjom założonym przez samorządy, wspólnoty lokalne otrzymałby kolejną możliwość na pozyskiwanie środków zewnętrzny m.in. na ochronę zabytków, projekty kulturalne czy wspierające aspiracje młodzieży. Obecnie obowiązująca ustawa o finansach publicznych zakazuje samorządom tworzenia fundacji przy udziale środków publicznych.

- Samorządy głównie dysponują środkami publicznymi. Oczywiście mogą niejako na około utworzyć fundacje poprzez uprzednie nabycie pewnej nieruchomości i wnieść nieruchomość do funduszu założycielskiego zamiast pieniędzy. Jest to jednak trudność i problem który niweczy koncepcje załatwiania spraw publicznych przy użyciu narzędzi jakimi są fundacje – mówi Litwiniuk. Dodaje, że włączenie samorządów w proces tworzenia i funkcjonowania fundacji wymaga skreślenia art. 45 ustawy o finansach publicznych.

Uczestnicy debaty w Krajowej Izbie Gospodarczej zwracali uwagę na możliwość wyodrębnienia w nowej ustawie obok fundacji samorządowych również innych rodzajów fundacji.

- Jestem zwolennikiem uchwalenia nowego prawa fundacyjnego w Polsce i skategoryzowania wewnątrz ustawy o fundacjach różnego rodzaju fundacji np. fundacje rodzinne, fundacje samorządowe, fundacje filantropijne, fundacje kulturowe, fundacje na rzecz nauki. Różne fundacje powinny mieć odrębne kategorie i mieć inna specyfikę regulacji – mówił Przemysław Litwiniuk.

Potrzeba także fundacji rodzinnych

Z kolei Jacek Pawłowski, radca prawny z PwC Legal Partner podkreślił, że ważne jest umożliwienie zakładania fundacji rodzinnych. Dziś jest to niemożliwe, bo zgodnie z obowiązującymi przepisami fundacje muszą realizować cele społeczne, a nie rodzinne. Oznacza to, że zamożne osoby nie mogą za pomocą fundacji przeznaczać swoich aktywów np. na stypendia rodzinne czy dla młodych członków społeczności, z której się wywodzą. Często decydują się na zakładanie fundacji zagranicą. Zdaniem uczestników debaty w Krajowej Izbie Gospodarczej czas zmienić przepisy, tak aby zachęcały do zakładania fundacji w Polsce.

- W oparciu o informacje od różnych podmiotów, które zarządzają fundacjami rodzinnymi w krajach Europy zachodniej, szacujemy, że za granicami Polski istnieje ponad 1000 fundacji zarejestrowanych przez Polaków i z polskim kapitałem. Podejrzewamy, że ta liczba jest w rzeczywistości jeszcze wyższa – mówi Jacek Pawłowski z PwC Legal Partner.

Uczestnicy dyskusji zwracali uwagę, że obowiązujące przepisy fundacyjne wyszły w życie przeszło dwadzieścia lat wcześniej niż konsytuacja. Nie mogą więc uwzględniać wynikających z niej uregulowań, w tym art. 12 określającego fundacje jako element społeczeństwa obywatelskiego. Zdaniem Macieja Radziwiłła, prezesa Fundacji Trzy Trąby niezgodność z konstytucją jest najmocniejszym argumentem za zmianą obecnej ustawy na nowy akt prawny. Wskazał, że państwo ustawą z 1984 r. zapewniło sobie prawo do rozwiązania fundacji przez Sejm, w drodze ustawy, a to może prowadzić do nadużyć.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!