XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Fundusze inwestycyjne zanotowały istotne spadki

Fundusze inwestycyjne zanotowały istotne spadki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Aktywa krajowych funduszy inwestycyjnych spadły w lutym do 283,2 mld zł, czyli o 0,2 proc. w ujęciu miesięcznym - wynika ze wspólnego raportu IZFiA oraz Analiz Online.

"To skutek sytuacji rynkowej - w pierwszej połowie lutego przez większość globalnych giełd przeszła korekta, która spowodowała przecenę o kilka procent. Tylko nieliczne parkiety zdołały odrobić straty. Europejskie, a polski w szczególności, do nich nie należały. Na przykład Warszawski Indeks Giełdowy zniżkował o 6,6 proc. To wpłynęło negatywnie na wyniki krajowych funduszy inwestycyjnych i dlatego, pomimo dodatniego bilansu sprzedaży, miał miejsce spadek wartości aktywów pod zarządzaniem" - napisano w raporcie.

Korekta w największym stopniu odbiła się na aktywach w segmencie funduszy akcji, które w stosunku miesięcznym straciły 6,5 proc.

O 5,4 proc. spadła wartość aktywów w funduszach surowcowych, zaś 2,5-proc. spadek poziomu aktywów zanotowały fundusze mieszane.

Czytaj także: Mieszkania będą drożeć. "Chcemy wyznaczyć ścieżkę zdrowego wzrostu"

Według raportu, spadek w dwóch wyżej wymienionych funduszach to (w przypadku funduszy mieszanych) przede wszystkim pokłosie wspomnianej sytuacji rynkowej, na co nałożył się spadek aktywów w jednym z funduszy tworzonych na potrzeby dużej grupy kapitałowej. Odpływ kapitału z funduszy surowcowych to efekt spadków cen metali szlachetnych i ropy naftowej.

O 5,1 proc. miesiąc do miesiąca wzrosła natomiast wartość aktywów w funduszach pieniężnych i gotówkowych. 1,1-proc. wzrost wartości aktywów odnotowano także w funduszach dłużnych.

Czytaj również: Fakty i mity o chińskich inwestycjach. "Czas skończyć z polską megalomanią"

"To (wzrost wartości aktywów w funduszach dłużnych i pieniężnych - red.) nie tylko efekt napływów netto od klientów, ale również względnie dobrej sytuacji na rynku polskiego długu. Rentowności obligacji skarbowych spadały (a więc ceny papierów rosły), co przełożyło się na niezłe wyniki funduszy z ekspozycją na krajowe papiery" - napisano w raporcie.

Zgodnie z danymi IZFiA, opracowanymi przez Analizy Online, po lutym liderem rynku towarzystw funduszy inwestycyjnych było PKO TFI z aktywami wartymi 26,59 mld zł. Drugie miejsce zajmował Pekao TFI (18,65 mld zł), a trzecie BZ WBK TFI (16,41 mld zł).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Fundusze inwestycyjne zanotowały istotne spadki

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!